TR | EN | RU

Kurumsal
Tepe Termoplast Türkiye’de ilk yapı levhası üretimini gerçekleştirerek bu alanda lider olan Tepe Betopan A.Ş. , Ankara Beytepe Tesislerinde fabrikasını kurup; Türkiye’de ilk çimentolu yonga levha üretimini 1984 yılında betopan® tescilli markasıyla başlattı.

Başlangıçta, iki katmanlı havalı serim sistemi ile yıllık 25.000 m³ kapasitelik üretim yapılırken, 1999 yılının sonunda yapılan yatırım ile yenilenerek, kendi bünyesinde geliştirilen üç katmanlı mekanik serimli üretim sistemine geçilip, kapasite yıllık 35.000 m³’e yükseltildi.

2001 yılında Arhavi’de kurulu bulunan diğer çimentolu yonga levha fabrikasının satın alınması ile Türkiye’de tek üretici, dünyada ise sayılı üreticilerden biri konumuna geldi. 2006 yılında bazı makine ve ekipman revizyonları ile yeni makine ilaveleri ve 2008 yılında Arhavi’de bulunan makine hattının Ankara Bilkent’te bulunan tesislere taşınmasıyla üretim ve sevkiyat hacmi tek noktada toplandı ve yıllık üretim kapasitesi 67.500 m³’e çıkartıldı.

2001 yılında Tepe Betopan yeni ürünlerle, dış cephede kullanım hedefi ile, levha dış katmanlarından yonga tamamen kaldırılarak yerine inorganik granül ve çimento harcından oluşan katmanlar getirildi. Böylece Tepe Betopan A.Ş., 1984 yılından bu yana üretimini ve satışını yaptığı çimentolu yonga levha betopan®’ın yanında, betopanplus®’ın da üretim ve satışını başlatarak, sektörde bir ilke daha imza atıldı. Betopanplus® olarak markası tescil ettirilen, patentli bu yeni levhanın en önemli özelliği, ortamın bağıl nemine ve güneşin etkisine bağlı hareketi %55 – %60 oranında azaltması ve dış etkilere daha dayanıklı yüzeyler oluşturmasıdır.

Aynı dönemde düz yüzeyli betopanplus®’ın gelişmiş olan özellikleriyle dış cephede kullanımında verdiği olumlu sonuçlar nedeniyle, aynı makine parkı ve sistemiyle farklı bir üretim yöntemi kullanılarak, yüzeyine ahşap dokusu verilen yalıpan® ve taş dokusu verilen taşonit® markalı ürünlerin tasarımı ve üretimi gerçekleştirildi. Kendine özgü dokuları olan bu levhaların farklı tasarımlarla uygulanması ile farklı dış cephe görünüşleri elde edilmeye başlandı.

Dış cephede yalıtımın gördüğü ilgi ve büyüyen talep üzerine Tepe Betopan A.Ş. 2011 yılı ortalarında dekoratif dokulara sahip olan monolin®,frapan® ve fugalin® ile 2012 yılı başında şaşırtmalı tuğla desenli tuğlapan®, kesme taş desenli tuğpan® markalı ürünleri de tasarlayıp ürün gamına katmıştır.

Tepe Betopan A.Ş. çimentolu levhaların bir diğer çeşidi olan fibercement levhayı; 2014 yılının son çeyreğinde 32 milyon dolarlık yatırım ile Ankara Temelli’de kurduğu LEED Gold Sertifikası*’na sahip yeni tesisinde üretmeye başlamıştır. Yeni nesil fibercement levha tepePAN®’ında aileye katılımı ile Tepe Betopan A.Ş., çimentolu yonga levha ve fibercement levhayı aynı tesiste üretebilen, Türkiye ve yakın coğrafyada tek, dünyada ise sayılı üreticilerden biri olmuştur.

30 yılı aşkın bir süredir çimentolu levha tecrübesi ile, tepePAN®’ı da dış cephe kullanımları için güçlendiren Tepe Betopan A.Ş.; sektördeki liderliğini sürdürmeye ve çimentolu levha sektöründeki standartları yükseltmeye devam etmektedir.

2017 yılında Isı Yalıtım Sıvası ile yalıtıma farklı yeni bir çözüm getiren Tepe Betopan A.Ş., Tepe Termoplast® ürünü ile projelere çözüm getirmektedir.

Tüm bunların yanı sıra ; Türkiye’de gerçekleştirdiği, sosyal sorumluluk projeleri, çevreye olan saygısı, iş etiğine verdiği önem ve kalite politikalarıyla her anlamda sektöre örnek olan Tepe Betopan, uluslararası rekabet ortamında varlığını sürdürmek, gelişiminin sürekliliğini sağlamak ve yurtdışındaki olumlu “Türk Malı” imajına katkıda bulunmak amacıyla başvurduğu Ekonomi Bakanlığı’nın “10 yılda 10 dünya markası yaratmak” vizyonu ile yürütmekte olduğu, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan TURQUALITY® Marka Programı’na dahil olmuştur. Tepe Betopan, TURQUALITY® Projesi’nin sağladığı katkılar doğrultusunda, çalışmalarına hız katarak sürdürecek, böylelikle “Değişimi gördüğün an; Tepe Betopan” mottosu ile çıkmış olduğu yolculuğunda, yapı malzemeleri sektöründe fark yaratacak yeniliklere imza atmaya devam edecektir.
E-posta bültenine kayıtl ol